Czy zaopatrywanie się w najtańszy opał to aby dobry pomysł? Na jakie rzeczy uważać przy zakupie ekogroszku?

lokum - stykówka
Ogrzewanie domu w zimie to spory wydatek. Osoby, które muszą o ten aspekt zadbać z reguły chcą jak najbardziej te wydatki z tym związane zmniejszyć chociażby zaopatrując się w najtańszy opał. Ostatnimi czasy kiedy ceny surowców typu gaz, olej opałowy czy prąd stale się zmieniają i nie możemy być pewnym jak będą się przedstawiały za jakiś czas, sporo osób stawia na sprawdzony opał to znaczy węgiel albo ekogroszek. Czy kupowanie najtańszych produktów zawsze się opłaca?

lokum - stykówka
Autor: Sara D.
Źródło: http://www.flickr.com
płótno - lokum
Autor: Brian Jeffery Beggerly
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby, jakie muszą osobiście zatroszczyć się o ogrzewanie mieszkania z reguły szukają miejsc, gdzie sprzedawany opał (zobaczysz) będzie najtańszy. To jest niestety błąd ponieważ tylko najlepszy ekogroszek jest w stanie dać nam odpowiedni komfort cieplny oraz dużą wydajność systemu grzewczego. Właściwie czym różni się węgiel i ekogroszek oraz jak przedstawia się ich wartość energetyczna? Należy mieć świadomość, iż do produkcji ekogroszku również używany jest węgiel ekogroszek natomiast jest już całkiem innego rodzaju opałem. Przede wszystkim posiada lepszą jakość oraz wydajność aniżeli węgiel, z jakiego został zrobiony. Musimy natomiast szukać jak najlepszego surowca bo na rynku jest bardzo dużo kiepskiej jakości opału, jaki powoduje skróconą żywotność pieca jak również nie da nam tak dobrego komfortu cieplnego. Dobry ekogroszek wystarczy nam z pewnością na dłużej. Pozwoli również zmniejszyć ogólne koszty ogrzewania. Ale jakie posiada dodatkowo właściwości oprócz wspomnianej już wysokiej wartości opałowej? Przede wszystkim mniej zanieczyszcza środowisko. Ekogroszek w czasie spalania wytwarza mniejszą ilość tlenku siarki, który jest bardzo szkodliwy dla środowiska, lecz też dla tych, którzy tego typu zanieczyszczenia mają na co dzień. Istotne jest też to, że po zużyciu pozostaje niewielka ilość popiołu, a to z kolei powoduje, że nie musimy męczyć się zbytnio z zachowaniem czystości w kotłowni, tak jak ma to miejsce w przypadku węgla (strona www).

Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę z tego, iż ażeby całkiem być zadowolonym z ogrzewania w naszym domu, nie wystarczy zakupić najtańszego opału będącego na rynku. Niestety możemy się mocno rozczarować, ponieważ jakość ekogroszku różni się w zależności od tego gdzie go kupujemy. Z tego powodu trzeba zwracać dużą uwagą na to czy czasem za małe pieniądze nie kupiliśmy jedynie podrobionej wersji składającej się z miału i lepiszcza, bo możemy się bardzo rozczarować. Nie wystarczy, iż opał ma w nazwie ekogroszek, ważne są jeszcze jego parametry, jakie powinny znajdować się na opakowaniu. Istotne aby przed kupnem sprawdzić je dobrze (czytaj dalej).