Dlaczego silikon jest tak znany? Jakie mamy odmienne metody na uszczelnianie? Jakie są najlepsze możliwości?

silikon uszczelnienia
Dosyć często korzystamy z silikonów i uszczelniaczy, można potwierdzić, iż już na dobre sprawdziły się w naszych łazienkach oraz kuchniach. Używane są też w pracach remontowych. Istnieje ogromny wybór takich produktów, zwłaszcza w profesjonalnych sklepach. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepszy środek?

silikon uszczelnienia
Autor: busbeytheelder
Źródło: http://www.flickr.com/photos/busbeytheelder/3492173143/

Pistoletowa wyciskarka do kartuszy, jaka ma klej montażowy, sanitarny silikon oraz płynna uszczelka to niezbędne elementy stosowanych prac remontowych. Nazywamy każdy z takich preparatów silikonem chociaż w kartuszach są również inne, bardzo różne substancje, takiego typu jak wypełniacze ubytków do wnętrz kominków, które są odporne na wpływ wysokich temperatur albo klej do luster. Nie dziwi więc fakt, iż silikony przebojem zawojowały nasze domy i znalazły się w różnych szczelinach i złączach. Należy pamiętać, że ich struktura charakteryzuje się szeregiem zalet nie do przecenienia w okresie remontu, budowy albo zainstalowania najnowszych urządzeń.

Mamy też odmienne możliwości, takiego rodzaju jak płyty uszczelniające, jakie są wykorzystywane do samodzielnego wycinania uszczelek płaskich przez ekipy remontowe, szczególnie przy naprawach połączeń płaskich. To samo jesteśmy w stanie powiedzieć o pozostałych tego typu produktach, jak płyty uszczelkarskie. Co do silikonu to pozostaje on elastyczny podczas nakładania i do pewnego stopnia po wyschnięciu, co powoduje, że najlepiej mogą być wpasowane w każdą szczelinę. Tak naprawdę mają jedynie dwie wady. Po pierwsze, bardzo trudno je pomalować, jednakże producenci wyszli naprzeciw prośbom klientom proponując różnorodne kolory preparatów.

Inna wada jest taka, że niektóre rodzaje silikonów posiadają kwas octowy, więc mogą powodować korozję metali lub wchodzić w reakcje chemiczne z niektórymi materiałami budowlanymi. Takie materiały są bardzo łatwe w użyciu. Do ich wykorzystania służy jedynie wspomniany pistolet oraz szpachelka, może być konieczna również taśma malarska, jaką usuwa się kilka minut po zaaplikowaniu preparatu oraz płynu do czyszczenia silikonu, bez jakiego pozbycie się zbędnych plam może być niezwykle trudne.