Dlaczego szalet publiczny musi spełnić tak dużo norm? Czy poziom szaletów miejskich jest już dziś lepszy aniżeli kiedyś?

Toalety publiczne w mieście
  • You are here: sapiensindustry.com » Bez kategorii » Dlaczego szalet publiczny musi spełnić tak dużo norm? Czy poziom szaletów miejskich jest już dziś lepszy aniżeli kiedyś?
  • Published on: środa - 08 Luty 2017
  • Categories: Bez kategorii
Potrzeby natury fizjologicznej zazwyczaj są tematem tabu, a przecież są typowe dla wszystkich z nas. Temat toalet miejskich był bardzo długi czas zaniedbywany. Przez co takie miejsca często były w kiepskim stanie. To się całe szczęście już zmienia i dziś pójście do miejskiego szaletu nie jest już dramatycznym przeżyciem, lecz czynnością całkiem zwyczajną, ponieważ warunki w tego typu miejscach są już coraz lepsze.

Toalety publiczne dla niepełnosprawnych
Autor: Hamster Polska
Źródło: http://hamsterpolska.pl/

Dzisiaj, nowe szalety, jakie są tworzone to projekty w każdym szczególe dopracowane oraz pomyślane tak, żeby zagwarantować jak najlepszy komfort osobom, jakie z nich chcą skorzystać. Muszą spełniać jeszcze szereg innych wymogów, jakie wpływają na poziom użytkowania takich przestrzeni. W związku z tym, iż znajdują się one w najróżniejszych miejscach, to projektanci muszą zadbać o bezpieczne toalety publiczne. To istotne, gdyż nie powinniśmy się obawiać z takich miejsc korzystać. Odchodzą już w przeszłość takie mroczne oraz niebezpieczne toalety schowane gdzieś w podziemiu, gdzie istniała obawa przed pójściem tam. Dziś są to miejsca często na widoku, natomiast nie szpecą okolicy, ponieważ ich bryła jest często stylowa oraz wpasowuje się w przestrzeń.

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa to również dobry poziom czystości, ponieważ w zaniedbanej toalecie można nabawić się wielu różnych chorób. Wiadomo, że najprostszy design, mało skomplikowane kształty urządzeń, to łatwiejsze sprzątanie. Do tego bezdotykowe maszyny, to czystość na dłuższy czas i brak konieczności stykania się z bakteriami. toalety publiczne dla niepełnosprawnych to już dziś obowiązujący standard. Kiedyś trudno było znaleźć specjalną toaletę, z jakiej przykładowo mógł skorzystać niepełnosprawny na wózku. Dziś obok toalety standardowej najczęściej jest taka powiększona, do jakiej z łatwością zmieści się również wózek inwalidzki.

To tylko niektóre ze standardów, jakie musi spełnić toaleta w miejscu publicznym. Bo poza tym ważne jest także użycie materiałów, jakie będą trwałe nie tylko w związku z intensywną eksploatacją, ale również mocne na ataki wandali, które niestety od czasu do czasu występują. Jak widać, zaprojektowanienawet takiej prostej toalety to nie jest łatwa sprawa.