rodzaje opału do kominka

wizja - inwestycje
Płomień w kominku to atmosfera, tajemniczy klimat i porządna porcja ciepła. Choć palący się ogień w kominku kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnym domem, coraz to więcej ludzi decyduje się na kominek również w nowoczesnych domach. Istnieje wiele wzorów, dlatego bez kłopotów można znakomicie dopasować kominek do własnego wnętrza. Żar z kominka zapewni ciepło, specyficzną aurę , a sam kominek z pewnością dobrze się skomponuje z resztą mebli i sprzętów.

Kopalnia węgla
Autor: Bruce Guenter
Źródło: http://www.flickr.com

Ażeby cieszyć się w całości zaletami kominka powinno się korzystać z odpowiedniego i sprawdzonego paliwa. Do palenia w kominku idealnie jest używać drzewo (www.drewnex24.pl), najlepiej sezonowane, czyli czekające minimum rok, albo nawet dwa lata w celowo przyrządzonych pryzmach. Najbardziej odpowiednie drewno kominkowe jest z liściastych gatunków drzew. Buk i dąb spalają się bardzo długo. Mają najwyższą wartość energetyczną, przez co nie trzeba stale dokładać do ognia. Większe szczapy można wrzucić do kominka wieczorem, a będzie on utrzymywał ciepło aż do rana. Całkiem przyzwoicie sprawdzają się jako paliwo kominkowe drewna owocowe, przy sposobności emitują miły zapach i niedużo dymu. Rzadko na rynku nabyć można grab, który ma najwyższą wartość opałową, chociaż daje mało ognia. Tak samo jest z jesionem, który chociaż wypala się porządnie, to jest bardzo twardy i trudny w obróbce, toteż trudno przygotować z niego odpowiednie szczapy.

Znanym i względnie tanim paliwem jest brzoza, choć jej zaleta opałowa jest raczej przeciętna.
brykiet kominkowy to coraz bardziej popularne paliwo kominkowe. Brykiet to nic innego jak drzewo, a właściwie jego cząstki, sprasowane pod dużym ciśnieniem, bez dodatku jakichkolwiek klejów, żywic, bądź różnych klajstrów. W sklepach jest kilkanaście wersji brykietu, a każdy wytwórca gwarantuje, że produkt nadaje się do spalania w kominku. Z całą pewnością polecić można brykiet z drzew liściastych. Posiada nadzwyczaj małą wilgotność, dobrze i powoli się spala. Łatwo go przechowywać, dlatego że ze względu na kształt absorbuje mało miejsca. Brykiet palimy z mniejszym aniżeli w przypadku drzewa, dopływem powietrza, nie może być jednakże zbyt mały.