Jak scharakteryzować siłowniki hydrauliczne? Jakiego rodzaju posiadają właściwości, jakie istnieją typy? Jak działają?

Siłownik
Hydrauliczne napędy liniowe, czyli siłowniki to główne oraz najbardziej dostrzegane urządzenia wyjściowe w układzie hydraulicznym sterowania ruchem. Dostępne są w wielu różnych rodzajach i wielkościach, a również konfiguracjach konstrukcyjnych. Siłowniki tego typu przekształcają ciśnienie cieczy, czyli oleju hydraulicznego, na szybki oraz uregulowany ruch liniowy tłoczyska, dla przesunięcia danego obciążenia.

Siłowniki

Klasyczne siłowniki hydrauliczne składają się z różnych elementów, takie jak cylindryczny korpus, dławnica, tłoki i tłoczyska z uszczelnieniami oraz elementami jakie prowadzą tłok i tłoczysko. Siłowniki najbardziej właściwe są do pracy przy różnorakich wartościach ciśnienia nominalnego. Dostępne są siłowniki o wielkości średnicy do 20 centymetrów i skoku do 300 centymetrów, ale do specjalnych zastosowań wytwarza się znacznie większe. Najmniej skomplikowaną budowę posiadają siłowniki (zobaczysz) pneumatyczne jednostronnego działania, gdzie olej hydrauliczny doprowadzany jest tylko na jedną stronę tłoka, tworząc na wyjściu moc oraz ruch tylko w jednym z kierunków.

Siła ciężkości przesuwa tłok w położone początkowe, a olej jest na nowo przetłaczany do zbiornika. W typach dwustronnego funkcjonowania olej hydrauliczny jest doprowadzany na obie strony tłoka, to kreuje ruch i siłę jednocześnie przy wysuwaniu, jaki i chowaniu tłoczyska. Uszczelnienia między średnicą zewnętrzną tłoka, jak i średnicą wewnętrzną korpusu siłownika muszą zapewniać szczelność w czasie ruchu tłoka w jednym i drugim kierunku. Określoną odmianę spośród siłowników dwustronnego działania stanowi siłownik (wróć) z dwustronnym tłoczyskiem, gdzie jedno tłoczysko będzie przechodzić przez czołową, a następne przez tylną pokrywę.

Konkretną odmianę dla wyżej przedstawionych typów siłowników stanowią siłowniki specjalne ze wzmocnionym tłoczyskiem, jakich rozmiar średnicy jest dość podobna do średnicy cylindrycznego korpusu siłownika. Mocniejsza konstrukcja tłoczyska nie pozwala na zaginane się podczas dużego skoku w położeniu poziomym albo wyboczeniu przy bardziej znaczącym obciążeniu w pozycji pionowej. A takiego typu mogą występować przy zastosowaniu w różnego typu prasach. To które siłowniki będą najbardziej właściwe do zastosowań w naszej firmie zależy od wielu czynników, przede wszystkim od modelu, jaki jest do danych zadań przeznaczony.