Jakiego rodzaju urządzenia i maszyny są użytkowane w nowoczesnych firmach które produkują elementy z metali.

Frezarka
  • You are here: sapiensindustry.com » Bez kategorii » Jakiego rodzaju urządzenia i maszyny są użytkowane w nowoczesnych firmach które produkują elementy z metali.
  • Published on: poniedziałek - 12 Luty 2018
  • Categories: Bez kategorii
Obrabianie elementów metalowych będzie niekiedy wymagać użycia nowoczesnych urządzeń. Być może większość osób będzie wiedziała, czym jest tokarka czy wiertarka. Ale w rzeczywistości te dwa urządzenia to jedynie nieduża część tego, co używane obecnie może być w przedsiębiorstwach które się zajmują produkcją elementów z metalu. Kolejnymi takimi sprzętami są frezarki, przeznaczone do obróbki płaskich powierzchni a także rzeczy takich jak rowki lub gwinty.

landszaft - przemysł
Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Obróbka materiału realizowana jest przy pomocy obracającego się bardzo szybko frezu, jaki jednocześnie będzie wykonywał ruch postępowy. Przez to z obrabianego elementu będzie zbierana zbędna warstwa metalu. W związki z tym w jednym cyklu usunięta być może tylko pewna jego ilość, to w celu wykonania całości części trzeba będzie takich cykli wykonać więcej. Frezarki występują w rozmaitych odmianach, przeważnie stosuje się wersje pionowe i poziome. Na bazie frezarek między innymi powstały nowoczesne obrabiarki cyfrowe, w jakich całe sterowanie produkcją części odbywa się przy pomocy odpowiednich programów.

Innymi mniej popularnymi, co bynajmniej nie oznacza że mniej ważnymi maszynami, są wytaczarki poziome. Pozwalają one na tworzenie części o nietypowych kształtach, przykładowo stożków, kul czy różnego rodzaju spirali. Generalnie wszystkie elementy, które nie obracają się osiowo, a równocześnie nie będą technicznie możliwe do zrobienia na klasycznej frezarce, można będzie wykonać właśnie na wytaczarce.

Obróbka metalu tymi urządzeniami odbywa się za pomocą ruchu wrzecion, zamocowanych na przesuwnym ramieniu. Wytaczarki tego typu znalazły swoje zastosowanie w licznych produkcyjnych zakładach. Często wykorzystuje je przemysł samochodowy, na przykład przy ich pomocy robi się między innymi silnikowe bloki. Równie chętnie stosuje się je do wytwarzania elementów napędów oraz silników w przemyśle okrętowym i samolotowym, poza tym częstym ich zastosowaniem będą najróżniejsze koła zębate, nawet o dużych gabarytach.