Jakiego rodzaju urządzenia zaliczają się do wyposażenia wozów strażackich? Co wchodzi w skład maszyn będących w wozie na stałe?

Strażak w akcji
  • You are here: sapiensindustry.com » Bez kategorii » Jakiego rodzaju urządzenia zaliczają się do wyposażenia wozów strażackich? Co wchodzi w skład maszyn będących w wozie na stałe?
  • Published on: piątek - 18 Listopad 2016
  • Categories: Bez kategorii
Wiedza na temat zachowania na wypadek pożaru jest bardzo ważna. Na co dzień zdaje się, iż średnio się przydaje, ponieważ nie było okazji przekonać się jak działa w praktyce. Na pewno pierwszą sprawą, zaraz po oddaleniu się w miarę bezpieczne miejsce, jest wezwanie strażaków.

Pożar domu
Autor: 111 Emergency

Ekipa strażacka jest najbardziej skuteczna w walce z ogniem. Pojazd ma wielki zbiornik na wodę, jakiej ilość często wystarczy do zażegnania niebezpieczeństwa. Do wyposażenia będącego w wozie na stałe zaliczmy różnego rodzaju autopompy, które przepompowują wodę ze zbiornika do urządzeń gaszących. W wozie znajdują się także prądownice pianowe, jakie wytwarzają pianę do gaszenia. Są one bardziej wydajne aniżeli różne gaśnice. Przede wszystkim ilość środka gaśniczego w przypadku wozu strażackiego jest nieporównywalnie większa.

Aby jednak wytworzyła się taka piana do gaszenia potrzebne są dozowniki środka pianotwórczego wraz ze zbiornikiem, gdzie taki środek się znajduje. Do prac w nocy bardzo ważną rzeczą będzie właściwe oświetlenie. W tym celu wóz strażacki posiada maszt z reflektorami, którego można użyć gdy jest konieczność. Da się przy jego pomocy doświetlić plac, kiedy mowa o wypadkach drogowych, do jakich wyjeżdżają strażacy. Często mają miejsce poza zabudowaniami, w jakim brak jest oświetlenia. W wozie znajduje się również radiotelefon, przy pomocy którego można skontaktować się z innymi ekipami ratunkowymi czy centralą.

Na wyposażeniu wozu znajduje się rzecz jasna jeszcze o wiele więcej sprzętu, jak różne węże, przystawki, złączki, rozdzielacze, klucze do otwarcia hydrantu albo studzienek. W akcji przydaje się również drabina strażacka, gdy trzeba wejść gdzieś się wysoko oraz linka ratownicza. Gdy dodać do tego cały osprzęt do prac ciężkich jak specjalne nożyce do rozcinania blachy, wyważacze drzwi albo chociażby topory i bosaki, to robi się strasznie dużo sprzętów, a to przecież jeszcze nie wszystko. Trzeba wszak doliczyć podstawową apteczkę ratownictwa medycznego jak i to, co strażacy mają na sobie. Sam strój, maska, butla z tlenem ważą bardzo dużo. To tylko niewielki wycinek całości.