Kilka słów na temat wykorzystania stetoskopów w badaniu ogólnym oraz ofercie najnowszych

stetoskop pediatryczny
Stetoskop to nieodłączna część wizerunki lekarza. Do czego wykorzystywany jest stetoskop, czym cechują się nowoczesne modele?

Do czego wykorzystuje się stetoskopy i jak przeprowadza się badanie?

stetoskop pediatryczny
Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Przy pomocy tego sprzętu odsłuchuje się płuca, serce, ale także jamę brzuszną pacjenta w celu stwierdzenia intensywności perystaltyki jelit. Badanie stetoskopem powinno się przeprowadzać w cichym oraz spokojnym miejscu. Jeżeli warunki na to pozwalają, pacjent powinien być rozebrany. Małe dzieci najlepiej, aby siedziały na kolanach rodziców, tak aby były spokojne podczas badania. Do badań u małych pacjentów wykorzystuje się stetoskopy pediatryczne.

Nowe modele stetoskopów – czym się wyróżniają?

Współcześnie proponowane urządzenia to ukłon w stronę innowacyjnej technologii oraz przyszłość medycyny. Najnowsze modele stetoskopów cechują się innowacyjną konstrukcją głowicy i wzmocnieniem dźwięku w połączeniu z systemem redukcji szumów z otoczenia. Dzięki temu doktor potrafi usłyszeć tony płuc, serca i innych narządów, nawet jeżeli wokół występuje hałas. Zaawansowane modele elektroniczne mogą mieć dodatkową funkcję nagrywania oraz emisji zarejestrowanych nagrań przy wykorzystaniu technologii bluetooth. Taka funkcja pozwala na skonsultowanie szczególnie trudnych przypadków. Poprzez nowoczesne urządzenia możliwości diagnostyczne w kontekście badań ogólnych zostały znacznie poszerzone. Ponadto, badanie stetoskopem nie nie musi być dla pacjenta niekomfortowe. Obecnie proponowane modele są wyposażone w obwódki i pierścienie przyjazne dla ciała, które pozwalają wyeliminować uczucie zimna w czasie badania. Pośród aktualnie oferowanych stetoskopów można wymienić specjalne modele stetoskopów – pediatryczne. Te urządzenia stosowane są do badania dzieci przez pediatrów i pielęgniarki. W pediatrycznych stetoskopach głowica jest mniejsza, co wpływa na lepsze przyleganie do ciała małego dziecka. Urządzenia te dostępne są w ciekawych kolorach dla małych dzieci.