Konkurencja na rynku transportu osobowego, czyli pociąg versus autokar

Wynajem busów
Stopniowy spadek popularności usług kolejowych w naszym kraju daje się spostrzec już na początku lat dziewięćdziesiątych, to znaczy tuż po transformacji ekonomicznej, jaka przydarzyła się Polsce. Wpływ na pasażerów z pociągów miała nie tylko obniżka jakości obsługi państwowego przewoźnika oraz poziomu komfortu starzejącego się nieuchronnie i z rzadka modernizowanego taboru; być może bardziej kluczowym czynnikiem był postęp transportu drogowego spowodowany, z jednej strony, coraz większą dostępnością zachodnich modeli aut używanych, a także skok w ofercie indywidualnych przedsiębiorstw transportowych oraz tak zwanych ‘busiarzy.’

Wynajem busów
Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Jakbyśmy nie utyskiwali na fatalny stan polskich dróg, musimy przyznać, że ostatnimi czasy przybyło nam nieco kilometrów na mapie drogowej. Inaczej rzecz ma się z pociągami – połączeń kolejowych nie przybywa, kolejne trasy są zamykane, a niemodernizowana infrastruktura ulega degradacji. Tworzy się nisza, w którą chętnie dopasowują się firmy transportowe. Przy nie najlepiej zarządzanym państwowym kolosie jakim jest PKS, często wyglądają one pozytywnie.

Wielu przewoźników dba o swoje floty wiedząc, że tym sposobem dbają również o bezpieczeństwo swoich klientów i równocześnie chronią siebie przed odpowiedzialnością za następstwa ewentualnych nieszczęśliwych zdarzeń drogowych. W ofercie niektórych firm przewozowych możemy nieraz znaleźć ofertę wynajmu autobusów. Taki wynajem busów Kraków nie zawsze musi służyć jedynie celom transportowym. Popularnością cieszą się ostatnio tak zwane partybusy, czyli najmowane na godziny autokary, w których można dogodnie urządzić własne urodziny lub imprezę firmową. Żeby sprawdzić, czy w naszym miejscu istnieje możliwość załatwienia takiego środka przewozu, nie wystarczy oczywiście wpisać w wyszukiwarkę np. busy Kraków. Lepiej skonkretyzować wyszukiwanie wpisując jako słowo kluczowe np. partybus.

W obliczu pikującej popularności, rynek kolejowy finalnie zareagował prawidłowo i od jakiegoś czasu możemy cieszyć się niższymi cenami biletów i podróżą w wyższym standardzie dzięki rozbudowie taboru. Zobaczymy, czy marketingowcom z PKP wpadnie kiedyś do głowy idea, by wdrożyć usługę partypociągu, w którym równocześnie mogłaby się odbywać i podróż, i impreza?