Które z maszyn i urządzeń mogą się przydać w codziennym działaniu firm ślusarskich.

Maszyny przemysłowe
Warsztat mechaniczny czy ślusarski będzie potrzebował wielu rozmaitych sprzętów. Przeważnie będą to tokarki, wiertarki i frezarki, to właśnie przy ich pomocy wykonuje się dużą część prac. Jednak niekiedy pojawia się konieczność jakiejś inne obróbki, i wtedy warto pomyśleć o mniej popularnych maszynach.

Maszyna
Autor: Eric Vernier
Źródło: http://www.flickr.com

Do cięcia blach bardzo dobrze nadawać się będą gilotyny, nazywane także inaczej gilotynowymi nożycami. Złożone są one z dwóch dokładnie przylegających noży, nachylonych do siebie pod niedużym kątem i mechanizmu który służy do ich przesunięcia. Do rzadszego cięcia cienkich blach wystarczą w zupełności gilotyny ręczne. Mają one długą nawet na ponad metr dźwignię, która zapewnia odpowiednio dużo siły do tego, żeby cięło się odpowiednio sprawnie. Większe zakłady, które obrabiają większą liczbę ilość materiałów potrzebować będą wydajniejszych sprzętów, więc w ich przypadku można pomyśleć o gilotynach hydraulicznych. Te maszyny charakteryzują się dużo większą mocą, niemożliwą do osiągnięcia w sposób ręczny.

Odpowiednich urządzeń wymagać również będzie gięcie rozmaitych blach. Wprawdzie w pojedynczych przypadkach można sobie z tym poradzić w sposób ręczny, lecz jeśli miałoby to być potrzebne częściej, to odpowiednia krawędziarka będzie jednak potrzebna. Krawędziarki złożone są z dwóch elementów roboczych oraz bardzo wydajne prasy, sterowanej w sposób ręczny lub automatyczny. Elementy robocze to rynna z profilem w kształcie litery V oraz dostosowanego do niej klina. Blacha jest kładziona nad rynną, a opuszczający się klin będzie powodował jej należyte ugięcie. Sterując zagłębieniem klina uzyskuje się pożądany stopień ugięcia. Nowoczesne krawędziarki sterowane są najczęściej numerycznie, przez co będą dawały bardzo dużą dokładność i powtarzalność części.

Będą się nadawać do gięcia blachy o grubości nawet kilkudziesięciu milimetrów, przez co dadzą sobie radę w wielu zastosowaniach. Oprócz tego bardzo zaawansowane możliwości sterowania pozwalają na uzyskiwanie skomplikowanych kształtów, co także jest pożądaną właściwością.