Koparki kołowe oraz wózki widłowe – jakie dają możliwości?

Wózki widłowe
Ładowarki kołowe oraz wózki widłowe to popularne sprzęty, wykorzystywane w firmach. Służą zarówno do załadunku, przeładunku, transportu materiałów na niewielki odległości. Zależnie od rozwiązań dodatkowych, mogą mieć różnorakie zastosowanie.

Ładowarki kołowe znajdują zastosowanie szczególnie w budownictwie. Istnieje mnóstwo modeli, dzięki którym można z łatwością dobrać sprzęt do rozmaitych prac. Niewielkie gabaryty sprawiają, że ładowarki kołowe są zwrotne oraz (www.iowfilter.com) stabilne. Sprawdzą się zwłaszcza w miejscach, gdzie znaczenie ma jak najmniejszy stopień degradacji otaczającego teren prac środowiska. Do zazwyczaj wykonywanych przez nie prac zalicza się prace ziemne. Zastosowanie urządzeń niewielkiej wielkości to przede wszystkim skuteczność, dużą rentowność oraz małe zużycie paliwa, a co się z tym wiąże, duże oszczędności. Ładowarki kołowe oferowane w kompaktowych wielkościach są wygodne dla kierowcy, a także zapewniają mu maksimum bezpieczeństwa. Nieskomplikowane manewrowanie i dostępność osprzętu to inne atuty. Aczkolwiek zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, kierowca tego typu sprzętu powinien mieć wystarczającą wiedzę dotyczącą ich działania, by właściwie wykonywać swoją pracę.

stal - rzut
Autor: E. Dronkert
Źródło: http://www.flickr.com

Natomiast wózki widłowe wykorzystywane są nierzadko w procesach przewożenia oraz magazynowania produktów. Dzięki ich zastosowaniu, można z łatwości przewieźć towar z miejsca na miejsce, wyładować go z samochodów bądź go na nie załadować. W zależności od wykonywanej pracy oraz wagi produktu, który trzeba transportować, stosuje się różne rodzaje wózków widłowych. Najpopularniejsze i zarazem najprostsze w swej konstrukcji będą wózki jezdniowe podnośnikowe, obsługiwane z poziomu kabiny operatora. Wyposażone są w specyficzne widły, zazwyczaj w kształcie litery L, poprzez które możemy podnosić oraz (poznaj szczegóły) opuszczać załadunek. Niektóre wózki gwarantują również opcję przechylania ładunku. Wtedy wózek będzie wyposażony w przeciwwagę.

Rodzaje wózków, ze względu na wykorzystany napęd, dzielimy na spalinowe, gazowe oraz elektryczne. Kolejnym kryterium podziału wózków są ich funkcje. W tym zakresie wyróżniamy wózki: boczne, naładowne, podnośnikowe, skrętne, unoszące oraz ciągnikowe. Istotne jest bezpieczne użytkowanie tych pojazdów, adekwatnie z ich przeznaczeniem|Tylko użytkowanie tych pojazdów zgodnie z ich przeznaczeniem zapewnia operatorowi bezpieczeństwo w czasie pracy.