Jakie są podstawowe elementy wyposażenia magazynów, jak dobrze wybrać regały.

perspektywa - budowa
Magazyny są bardzo ważnym elementem całego łańcucha logistycznego w handlu i produkcji. W praktyce duża część przedsiębiorstw i firm jakieś mniejsze czy większe magazyny posiada, i będzie w nich trzymać czy to towary do dalszej sprzedaży, czy potrzebne materiały i surowce. Magazynami mogą być wydzielone pomieszczenia, w których wszystko się trzyma, ale też wielkie hale pod to projektowane, z automatycznymi wózkami i systemem wysokiego składowania.

W praktyce każde przedsiębiorstwo tworzy dla siebie taki magazyn, jaki będzie potrzebować i urządza go według swoich pomysłów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wygląda to urządzenie, bo mimo wszystko wykonanie magazynu tak, aby praca była efektywna i wydajna wcale nie jest takie proste. Wielu właścicieli popełnia tu zasadnicze błędy, przez jakie albo nie będą w stanie wykorzystać w całości potencjału powierzchni, albo praca ludzi nie będzie efektywna. Dlatego też warto się przyglądnąć organizacji wszystkiego na magazynie, być może da się dużo poprawić na nim.

perspektywa - budowa
Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
budowa - wyobrażenie
Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowe wyposażenie magazynów obejmuje najróżniejsze regały i – przeskocz do tej strony- regały paletowe – półki, na których składowane są towary, a także maszyny i urządzenia do przewożenia. Obecnie największą popularnością cieszą się modułowe regały wysokiego składowania, jakie w pierwszej kolejności zapewniają bardzo dużą elastyczność. Plusem takich systemów będzie to, że mogą one rosnąć wraz z wymaganiami, a rozbudowa sprowadza się do dołożenia następnego regału czy poziomu. Przy tego typu rozwiązaniach nie trzeba kupować od razu na zapas całego wyposażenia, a da się je sukcesywnie rozszerzać jak zajdzie taka potrzeba.

O wyborze konkretnego systemu będzie przede wszystkim decydował rodzaj przechowywanych towarów. Dlatego też przed zakupem wszystkiego należy się dobrze przemyśleć, co najczęściej będzie się trzymać na magazynie, i do tego dopasować odpowiednią konfigurację regałów i półek. Ważnym elementem wyposażenia są również najróżniejsze urządzenia wspomagające składowanie i rozwożenie towarów. Najczęściej stosowane są najróżniejsze wózki widłowe i ręczne w różnej wielkości i konfiguracji.