Postęp technologii w samochodach a poprawa komfortu jazdy

światła do jazdy dziennej
Osoby projektujące auta w obecnych czasach ścigają się w wymyślaniu najnowszych usprawnień, praktycznych dodatków oraz oryginalnego wyglądu. Zaczęliśmy wręcz docierać do sytuacji, w której auto zaczyna przypominać bardziej zabawkę w kolekcji niż funkcjonalną rzecz.

komputery - ogląd
Autor: Rick Flores
Źródło: http://www.flickr.com

Trudno nadążyć za tymi wszystkimi nowościami instalowanymi w nowych autach. Pierwsze oraz najlepiej widoczne są światła do jazdy dziennej. Niegdyś zintegrowane ze światłami mijania, natomiast teraz najczęściej zastąpione przez taśmy LED. Z tego powodu nie niszczymy żarówek w światłach mijania, a paski LED nie wymagają zbyt wielkiego napięcia. W zgodzie z zasadami ruchu drogowego, światła do jazdy dziennej rozświetlają samochód oraz sprawiają, że jest widoczne w ciągu dnia, co jest najistotniejsze.
Inną nowinką są różnego typu pomoce w otwieraniu drzwi do bagażnika. Niektóre firmy instalują guziki, których naciśnięcie powoduje automatyczne otwarcie oraz zamykanie drzwi. Jeszcze inne pokusiły się o czujnik otwierania bagażnika przy pomocy gestu. Wystarczy przesunąć stopą w pobliżu tyłu auta pod bagażnikiem, a już klapa się otwiera. Jest to na pewno niezwykle pomocne, kiedy obie ręce są przez coś zajęte.
Wszędobylska już w samochodach elektryka jest zazwyczaj niezwykle użyteczna. Co raz częściej instalowane czujniki – kliknij tu – cofania ostrzegą Cię, kiedy podjedziesz za blisko jakiejkolwiek przeszkody albo innego samochodu. Niektóre czujniki cofania uzupełniane są o kamery, dzięki czemu parkowanie jest raptem całkiem łatwe. Czujniki cofania jednak nie były ostatnim dodatkiem. Niektóre firmy instalują laserowe czujniki wokół samochodu, które pomagają w wyszukaniu miejsca do parkowania i nawet samodzielnie zaparkują.
Klucze też są obecnie bezużyteczne. Silnik odpalany jest na przycisk, a podejście do auta z pilotem już umożliwia otwarcie drzwi. W innych, droższych opcjach, można dokupić rozpoznawanie linii papilarnych na klamce albo na kierownicy. Są systemy ostrzegające o zasypianiu, o niezaplanowanej zmianie pasa, sprawdzające poziom alkoholu we krwi oraz mnóstwo innych.

Rozwój elektroniki w samochodach ma na celu ułatwienie nam jazdy i zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Choć niektóre systemy mają wciąż pewne kłopoty i pokazują błędy, to technologia wciąż się rozwija. Kto wie, może pewnego dnia auta staną się kompletnie zautomatyzowane, a my będziemy jedynie pasażerami.