Jak założyć sklep internetowy

Pakowanie produktów
Działalność gospodarcza. Musisz ją założyć, by móc prowadzić legalną sprzedaż, tak we własnym sklepie wirtualnym, sklepie na allegro, lub w innym serwisie. Zorganizowana, ciągła sprzedaż jest jednoznaczna z prowadzeniem firmy. Własna działalność to spore koszta: preferencyjne składki na ZUS przez pierwsze 2 lata – prawie 450zł, następnie ponad dwa razy więcej. O ile nie rozliczasz się na własną rękę – płacisz również księgowej, kwota zależy od wielu czynników, na początek ok. 150zł.

Magazyn
Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com

Oprogramowanie sklepu internetowego. Są podejścia płatne, bezpłatne i inne działające w ramach drugich serwisów. Osobiście powinieneś zadecydować na czym bardziej ci zależy – na obniżonych kosztach, czy własnym brandingu od początku. Kasa fiskalna. To element opcjonalny – całość zależy od specyfiki twej działalności. Do jej posiadania zmusza cię: to, jakie wyroby sprzedajesz (w przypadku takich jak dla przykładu biżuteria z metali półszlachetnych musisz rejestrować na kasie wszystko od pierwszej zapracowanej złotówki), zaś w następnej kolejności roczny obrót ze sprzedaży produktów. Możliwe, że na początku nie będziesz mieć obowiązku posiadania kasy, a będziesz tylko wystawiać rachunki, bądź faktury. Kasa fiskalna to spory koszt. Należy także zorganizować odpowiednią powierzchnię na magazynowanie produktów a także pakowanie produktów.

Regulamin. Każdy obiekt handlowy musi posiadać swój regulamin przedstawiający zasady jego funkcjonowania i sprzedaży (jest to określone w odpowiednich regulacjach prawa) i to nie taki skopiowany z drugiego sklepu, w jakim zamienisz kilka informacji. Każda działalność ma odrobinę inną specyfikę (zaś na dodatek przepisy kiedy niekiedy lubią się zmieniać), dlatego regulamin najlepiej jest skonsultować z jurystą dobrze zaznajomionym z przedmiotem sprzedaży internetowej. Polityka prywatności. Jest to następny ważki dokument, który powinien mieć twój sklep internetowy. Nawiązuje on do przedmiotu GIODO oraz ochrony danych osobowych. Klientów twojego sklepu musisz również zawiadomić o stosowaniu plików cookies.

Oferowane opcje wysyłki. Tutaj najbardziej popularna jest oczywiście Poczta Polska. Kiedy wysyłasz więcej jak też regularnie – np. parędziesiąt przesyłek na tydzień – warto podpisać umowę z Pocztą – dzięki temu ominiesz kolejki w Urzędach Pocztowych, nie musisz spisywać żadnych kwitów a także korzystasz z usług e-nadawcy. Oprócz Poczty Polskiej każda z jednostek kurierskich proponuje zbywcom sklepów własne usługi, warunki jak też ceny.